top of page
With what the seas have drifted

The joy of designing with what the nature provides is an exceptional experience. In such case the nature becomes your colleague and our beloved colleagues are the sea and the forest. We design by reflecting our love and intelligence to the branches that are drifted ashore, worn, and deformed by the sea and changed color by the salt. The effects of salt, waves, wind and change of temperature deforms the wood and make each of them unique. This actually is not a deformation but a show of natural transformation on solid forms.

 

As Milie Design team, we love to be part of this show and attach details of our own to these forms and create one of a kind objects, jewelries, and accessories.

 

 

We believe that necklaces on your neck or lighting units for your reading areas will deliver you the very love, the sea and the waves.

 

Suların aşındırdıklarıyla…

Doğadan gelenlerle oluşturulan tasarımların keyfi başka. Çünkü o noktada çalışma arkadaşınız doğanın ta kendisi oluyor. Ve bizim çalışma arkadaşımız deniz ve orman. Ormana yakın deniz kenarlarında, dalgalarla aşınmış, tuzla renk ve biçim değiştirmiş dal parçalarına akıl ve kalp katarak tasarım yapıyoruz. Tuzun, dalgaların, rüzgarın ve ısı değişikliklerinin etkisi ahşabı deforme ediyor ve her bir parçayı tek başına eşsiz kılıyor. Aslında bu bir deformasyon değil, doğal dönüşümün formlarla yaptığı bir gösteri.

Milie Design ekibi olarak, bu gösterinin bir parçası olmayı, doğanın formlarına kendi ayrıntılarımızı katarak yeni yeni objeler, takılar, aksesuarlar yaratmayı seviyoruz.

Boynunuzdaki Milie Design kolyenin veya okuma köşeniz için seçeceğiniz aydınlatma elemanının size bu sevgiyi, denizi ve dalgaları taşıyacağına inanıyoruz.

bottom of page